Український бренд зі Львова Starchak представив колекцію, яку назвав Ukrainian winter-summer 2022: art collection by STARCHAK SS23. Речі з цієї колекції викликали повне несприйняття у мережі. Дизайнерка Марія Старчак опублікувала пояснення, передають Патріоти України.
Найбільше критики викликав чорний піджак із вишитим на спині червоними нитками зображенням Маріупольського драматичного театр і написом Дети. На кінцях ниток закріплені кулі, що мають нагадувати бомби, яким цей театр був зруйнований у березні 2022 року. Досі невідома кількість людей, які загинули внаслідок цієї варварської атаки.
У коментарях під постом дизайнерку бренду звинуватили у відсутності емпатії і будь-яких морально-етичних орієнтирах і танцях на кістках. Таке осмислення пережитого горя через одяг обурило дописувачів бренду. Вони залишають розлогі коментарі із поясненнями, чому така вишивка на піджаку не ОК.
- «Ви там ваащє охрінілі??? Згадка про рідне місто і рідні місця, кожного разу крають серце. Ніхто ніколи не взнає, скіки тисяч маріупольців закопано в братських могилах під Мангушем та Старим Кримом. Море горя і біди!!! Ви щойно обмазалися кров’ю вбитих і сказали що це модно. Цинічні виродки! Зносьте колекцію, як що лишилося хоч трохи совісті!».
- «Виглядає як одяг для москалів, що приїхали купувати квартири в Маріуполь. Абсолютно tone deaf колекція».
- «Ви ох**вші в нуль? Трагедія мого міста-це не прикольна темка для арту, а фраза «донат на зсу"-це не індульгенція після отримання грошей буквально з чужих смертей та страждань. Огида, б**ть, переживання у них».
- «Дуже х**ова ідея вишити на одязі місце вбивства безлічі людей. У вас нуль емпатії».
- «Як людина, яка народилася та виросла у Маріуполі. А ще працювала вихователем та багато моїх дітей загинули у тому драматичному театрі, як і в цілому у Маріуполі. Якщо ви вважаєте це мистецтвом, то давайте я вам надішлю їх групове фото, зробите ще піджак з обличчями мертвих дітей. Як вам ідея, клас? Як раз у стилі вашої колекції».
- «Паразитувати на людському горі, коли ще навіть рани не загоїлися — це, звісно, ще той цинізм».
Таку ж реакцію у коментарях визвав чорний піджак із вишитим червоними нитками написом Azov.
У відповідь на хвилю хейту бренд випустив заяву, в якій пояснив, що речі з колекції - це арт-об'єкти, які не є одягом для продажу. У колекції, яку дизайнерка бренду Марія Старчак вперше представила у Будапешті восени 2022 року, були также піджаки із вишитими написами Буча, Маріуполь, Херсон.
«Кожна людина переживає травматичний досвід війни по своєму. Творчі люди сублімують свій страх, біль і відчай у своїх роботах. Хтось веде щоденник, хтось — знімає фільм, хтось — пише музику, хтось — малює картину. Я українська дизайнерка, тому про страшну війну в моїй країні і злочини росіян я розповідаю через одяг», — написала Марія і наголосила, що це колекція-маніфест.
«Кожен елемент моєї колекції Ukrainian winter-summer 2022 — це історія про українське місто, яке зазнало руйнувань та страждань від російського наступу. Готуючись до показу, я шукала можливості через свої роботи докричатись до заколисаного європейського суспільства. Так з’явився жакет в техніці стрінг-арт з червоними нитками Маріупольським драмтеатром та написом Дети. Як і всіх українців, мене шокувала ця трагедія. Я не могла про неї мовчати», — пояснила вона.
І додала, що ці речі не продаються і носити їх ніхто не буде: «Це той травматичний досвід, який назавжди з кожним українцем та українкою», — додала вона.
Тим не менш пояснення Марії Старчак не задовольнили користувачів Мережі. Вони впевнені, що її колекція — це хайп на темі війни. До того ж частина користувачів дорікає дизайнерці зі Львова, що вона, як львів'янка, не має права говорити про травму війни, як про свою власну. Крім того, їй зауважили на приписку у назві колекціі - SS23 (весна-літо 2023), що вказує, що це все ж таки колекція одягу.
- «А насправді, якщо ви презентуєте це під час цих подій вживу — це одне, а якщо ви вносите це до SS23 це інше».
- «Як би ви не старались виправдатись, вам не вийде. Ви можете скільки завгодно розказувати яка ви травмована, то маю для вас рішення, ідіть до психотерапевта і лікуйте травму. А є люди, які БУКВАЛЬНО постраждали в тому театрі. Розумієте? Там люди загинули. Там загинули чиїсь діти, родичі. Шо у вас в голові? Чому нуль емпатії? Чи ви і розраховували на таку реакцію людей, аби стати „відомою“? То коли буде спідниця з вишитим вибухом Каховської ГЕС?».
- «Вибачте, а можливо саме ви сиділи в драмтеатрі та переживали так цю війну? Або можливо ви захищали Маріуполь і зараз в полоні? Яке ви маєте право на цьому піарити своє обличчя? Малюйте своє місто, або віддайте свого чоловіка на війну і шийте про нього одяг».
- «Альо гараж, ви нічого не зрозуміли. Ви хоч раз нагадали про полонених або виклали якийсь допис від імені свого недобренду #freeazovstaldefenders? Чи ваша засновниця хоч раз нагадала про полонених на особистій сторінці? Чи можливо ви сиділи у драм театрі, у Маріуполі і вас закидали бомбами,і тому ви маєте право як мешканець Маріуполя робити таке?
Ні. Це суто люта дикуха, коли бренди зі Львова роблять такі недовитвори, та й гадають що це арт мистецтво. Загинули діти. Загинули військові. Це горе для усіє країни.А для вас це гроші та слава у світі. Такими темпами вам доведеться закрити свою шарагу, тому що ваши „витвори“ не мають нічого спільного з витворами, які нагадають про повномшастнбу війну в країні.
Вони немають нічого спільного з А, які вже більше року знаходяться у полоні».
У піджаку із написом Херсон із цієї колекції у червні цього року виступила у національному проєкті Українська пісня співачка SOWA. І це теж викликало обурення користувачів.
- «Тупа шароварщина, замаскована під байрактарщину».
- «Більше попси ! Більше хайпу! Хочу прийти на концерт і наблювати на артиста як в муві 43 ска невже моск більше нічого розумнішого не придумав?».
- «Це просто бридко дивитися, веселі пісеньки з цим огидним одягом».
В Україні суттєво здешевшала морква. Насьогодні виробники відвантажують її по 15-23 грн/кг, що в середньому на 21% дешевше, ніж тижнем раніше. Основна причина – сезонне збільшення пропозиції на тлі досить стриманого попиту. Відповідно, незабаром ціни н...
Народні депутати ухвалили в першому читанні законопроєкт № 9363 "Про внесення змін до деяких законів України щодо цифровізації виконавчого провадження". "За" проголосував 271 нардеп. Серед норм документа – можливість автоматичного арешту коштів боржник...